HRVAŠKA NARODNA NOŠA

Narodna noša je tradicionalno oblačilo in del dediščine vsakega naroda. Glede na njene značilnosti lahko hrvaško narodno nošo, katere obvezni deli so: srajca, krilo ali obleka, predpasnik, obutev in ruta za ženske oziroma srajca, hlače, telovnik in obutev za moške, razdelimo v tri skupine.

 
CELINSKA NOŠA

Zaradi hladnih zim in ostrejšega podnebja se pri tej noši poleg platna in volne nosi tudi krzno, zato obvezen dodatek predstavljajo debeli telovniki, plašči, ogrinjala. Na nogah, ovitih v platno, ki opravlja vlogo nogavic (obojci), se nosijo sandali, na skrajnem severu pa se nosijo škornji.
Ženska obleka, okrašena z rastlinskimi in živalskimi motivi, je okrašena z rdečim, belim ali modrim vezenjem iz svile ali volne. Prav tako jo krasijo okrasne svilene pentlje in trakovi, čipkarski izdelki in zlat ter srebrn nakit, korale, jantarne verižice in biseri. Lasje so spleteni v eno ali dve kiti in okrašeni z rdečimi trakovi, če je dekle neporočeno, medtem ko so glave poročenih žena pokrite s tkanimi in svilenimi rutami. K noši neveste je sodila tudi krona, sama oprava pa je morala biti okrašena s kar največ nakita.

Poleg vsakdanjega oblačila je obstajala tudi posebna zlata noša «zlatarjev», ki je bila okrašena z vezenjem iz zlatih niti. Nevsakdanji del moške obleke pa je majhen predpasnik, ki se nosi prek hlač (Baranja).



PLANINSKO-PRIOBALNA NOŠA

Ker so bogastvo tega strmega planinskega področja ovce, je osnovni material za izdelavo narodne noše volna, pred tkanjem pa so ženske prejo barvale v rdečo, rumeno, zeleno in črno barvo. Značilen oblačilni detajl so volnene nogavice, črne ali bele barve, na katere se obuvajo opanki, platnena srajca pa je skupni nevolneni oblačilni predmet moške in ženske noše. Tipično pokrivalo moških in deklet je bila rdeča vezena kapa, ki je bila lahko okrašena tudi s pavjim peresom, saj so verjeli, da bo pero mlade s svojim pisanim očesom ščitilo pred zli silami in uroki. Prek dolge ženske srajce, z vezenimi geometrijskimi motivi, ženske oblačijo pas, predpasnik in obleka (pri poročenih ženskah je le-ta modra, pri neporočenih dekletih pa bela), na glavi pa nosijo belo ruto, ki je z iglami pritrjena na kapo, ali pa vezeno ruto. Obvezen je posrebren ali srebrn nakit in lasne igle z velikimi glavami, uhani, srebrni novčiči in nakit iz srebrnih lističev za prsi. Moško obleko sestavljajo srajca, modre hlače do gležnjev, usnjen telovnik in plašč, modre ali rjave barve z rokavi. Okoli pasu moški nosijo zavezan rdeč pas, za katerega je zataknjena mala puška. Zimski dodatki so narejeni iz ovčjega ali jagnječjega krzna.


PRIMORSKA NOŠA

Moško oblačilo je modro ali rjavo, sestavljajo pa ga hlače do gležnjev, srajca, telovnik z zlatim orientalskim vezenjem, širok pas, mehka rdeča kapa, bombažne nogavice in opanki. V Istri se nosijo dolge, ozke hlače iz belega sukna, usnjen telovnik, kratek plašč z rokavi ter dolg plašč brez rokavov. Primorske ženske nosijo bele srajce s širokimi rokavi, vezene s čipko ali svilo, in plasirano krilo, Istranke pa pozimi na vsakdanjo srajco oblačijo dolge, ozke rokave, ki si jih zvežejo na hrbtu. Paška noša iz 15. stoletja izstopa po prepoznavni čipki, ki krasi prednji del srajce in konce rut. Moško oblačilo je modro, krasi pa ga svilena ruta okoli pasu in rdeča kapa za glavo. Dubrovniška noša je poudarjeno okrašena z zlatim vezenjem na telovniku in hlačah moške obleke, ženske pa nosijo nakit najfinejše izdelave: filigranske uhane, razkošne verižice in sponke za lase.

Ne glede na to, kateremu okolju je noša pripadala, je bila narodna noša izdelana doma in iz naravnih materialov, njena okrašenost pa je bila odvisna od spretnosti, domišljije in materialnega stanja družine, ki jo je nosila.